Opony to nie tylko guma i bieżnik. Choć budowa opony może wydawać się prosta, w rzeczywistości wykorzystuje zaawansowaną technologię. Różne modele mają odmienne parametry, właściwości i cechy, które oznaczane są specjalnymi symbolami. Czy wiesz, co oznaczają te dziwne znaczki na oponach?

Najważniejsze parametry opony

Oznaczeń na bokach opony jest nawet kilkadziesiąt, dotyczą rozmiaru, producenta, marki, charakterystycznych cech modelu i wielu innych parametrów. Wymienimy tutaj te najważniejsze, z którymi powinien być zaznajomiony każdy właściciel samochodu.

Rozmiar opony - wyjaśnienie

Dla ułatwienia przyjmijmy przykładowy rozmiar: 225/55 R17 97W.

  • Pierwsza liczba (255) oznacza szerokość opony w milimetrach, w tym przypadku jest to 225 mm.
  • Druga liczba (55) określa profil opony, czyli stosunek wysokości boku opony do szerokości, wyrażony w procentach.
  • R to wewnętrzna konstrukcja opony, w tym przypadku radialna. Obecnie wszystkie opony do samochodów osobowych i dostawczych mają właśnie taką budowę.
  • Trzecia liczba (17) to średnica osadzenia, będąca średnicą obręczy. Jest to wysokość felgi wyrażona w calach.

Indeks nośności i prędkości

Przy numerach określających rozmiar opony znajdują się dodatkowe oznaczenia dla indeksu nośności (97) i prędkości (W). Indeks nośności wskazuje jakie maksymalne obciążenie może znieść opona. Aby poznać dokładną wartość trzeba sięgnąć do tabeli przeliczeniowej. Dla liczby 97 obciążenie wynosi 730 kg.

Źródło: https://products.allegrostatic.com/popart-editor/m14205

Indeks prędkości (W) wskazuje dla jakiej maksymalnej prędkości jest przystosowana opona. Tutaj również trzeba sięgnąć do odpowiedniej tabeli, by poznać dokładne wartości. Najniższa prędkość oznaczona jest literą A, a najwyższa Y. Dla literki W maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 270 km/h.

Źródło: https://products.allegrostatic.com/popart-editor/m14209

Data produkcji

Kolejnym, istotnym oznaczeniem jest czterocyfrowy kod daty produkcji np. 1106. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień produkcji, a dwie ostatnie – rok. Warto o tym pamiętać, by nie naciąć się na nieuczciwego sprzedawcę, który zechce sprzedać stare opony, mające powyżej 5 lat. Obok daty produkcji widnieją też oznaczenia kiedy, gdzie i przez kogo wyprodukowano model.

Oznaczenia opon zimowych

Zimowe opony mają dodatkowe znaki ułatwiające rozpoznanie parametrów gumy. Śnieżynka z obrysem góry (3PMSF) wskazuje, że jest to opona zimowa. Dodatkowym znakiem literowym jest M+S (Mud&Snow) oznaczającym, że model jest przeznaczony do jazdy w zmiennych warunkach (to oznaczenie posiadają opony całoroczne i zimowe).

Infografika podsumowująca

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego w swoich materiałach udostępnił infografikę z podsumowaniem najważniejszych kwestii dotyczących oznaczeń na oponach: